Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


#1 2013-03-12 15:44:29

Anonymous

Gość

Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Postępowanie karne jest pojęciem złożonym i wieloznacznym. Często również nazywanym procesem karnym. Sam proces rozumiany jest jako regularnie następujące po sobie poszczególne stadia rozwoju czegoś, co pozostaje w ścisłym związku przyczynowym, składając się na jednolity ciąg, cykl rodzajowy. Proces karny natomiast rozumieć należy jako zespół przewidzianych przez prawo działań, zmierzających do osiągnięcia oznaczonego skutku prawnego. Obejmuje to szereg różnorakich, często skomplikowanych czynności procesowych, a niejednokrotnie poza-procesowych, zmierzających do ustalenia stanu faktycznego i wydania rozstrzygnięcia. Uzależnione jest to również od faktu, przed jakim organem toczy się postępowanie i w jakim jest stadium.

Proces karny trafnie zdefiniował Kazimierz Marszał pisząc „proces karny więc stanowi przewidziane prawem zachowanie organów państwowych i pozostałych uczestników, zmierzające do wykrycia i ustalenia czynu przestępnego  i jego sprawcy oraz do wymierzenia mu kary lub zastosowania innych środków, albo do uniewinnienia oskarżonego”. W definicji tej odnajdujemy całość ogólnych zasad jakie przypisane są do procesu karnego. Oczywiście są to same sentencje, gdyż proces karny jest wielce skomplikowany i trudno go zawrzeć w jednym zdaniu. Niemniej jednak można go w powyższy sposób przedstawić.

            Postępowanie karne niejednokrotnie utożsamiane jest z postępowaniem przygotowawczym. Jest to oczywiście błędne, gdyż postępowanie przygotowawcze wchodzi w skład postępowania (procesu) karnego i stanowi tylko część jego struktury. Wskazać jednak należy, że każde postępowanie karne rozpoczyna się od wszczęcia lub rozpoczęcia czynności w ramach postępowania przygotowawczego.

           Postępowanie przygotowawcze, niegdyś postrzegane było jako zespół czynności procesowych zmierzających do ustalenia faktu popełnienia przestępstwa, wykrycia jego sprawcy(ców), zebrania materiału dowodowego uzasadniającego oskarżenie oraz utrwalenia dowodów dla sądu. Obecnie postępowanie to opisywane jest trochę inaczej, choć zmiany na pierwszy rzut oka wydają się tylko stylistyczne. Nic bardziej mylnego, a zmiany te mają istotne znaczenie.

Zgodnie z art. 297 § 1 k.p.k. celem postępowania karnego jest ustalenie, czy został popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo, wykrycie i w razie potrzeby ujęcie sprawcy, zebranie danych osobopoznawczych oraz w razie potrzeby przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, wyjaśnienie okoliczności sprawy, w tym ustalenie osób pokrzywdzonych i rozmiarów szkody, a także zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu.

            Powyżej przytoczone cele nie obeszły się również bez zmian. Ich obecny wydźwięk został ostatecznie ustalony na mocy nowelizacji kodeksu postępowania karnego z dnia 5 listopada 2009 r. Pierwotna regulacja oparta na kodeksie postępowania karnego z 1997 roku nakładała na postępowanie przygotowawcze konieczność wszechstronnego wyjaśnienia sprawy oraz takie zebranie dowodów aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło na pierwszej rozprawie głównej. Usunięcie powyższych wyrażeń było jak najbardziej zasadne, a w obecnym kształcie pozwala na szybsze wniesienie aktu oskarżenia do sądu i jednocześnie nadaje właściwą rangę postępowaniu sądowemu. Takie są przynajmniej założenia teoretyczne i intencje ustawodawcze. W naszym odczuciu musi to jednak zostać połączone ze zmianą mentalności zarówno policjantów prowadzących postępowania karne jaki prokuratorów. Mimo wniesionych zmian większość postępowań przygotowawczych prowadzonych jest nadal na starych zasadach i często postępowanie przedłużane jest w celu zdobycia dodatkowych dowodów potwierdzających winę sprawcy, mimo iż wcześniejsze już potwierdziły popełnienie przestępstwa przez wskazaną osobę. Powoduje to niczym nieuzasadnioną przewlekłość postępowania, a podyktowane jest to tylko obawą uniewinnienia oskarżonego lub zwrotu akt do uzupełnienia.Często można to spotkać w sytuacjach prowadzenia postępowań karnych z zakresu art. 58 ust. 1 i art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. W jednym postępowaniu wystarczającym są wyjaśnienia podejrzanego oraz zeznania świadków dotyczące zapewnień, iż dany środek był marihuaną i posiadał właściwości odurzające. W innym zaś koniecznym jest wykonanie, czasem długotrwałych, ekspertyz biegłych, mimo posiadania takiego samego materiału dowodowego. Całkowicie zrozumiałym jest prowadzenie badań w przypadku kwestionowania właściwości środka odurzającego lub substancji psychotropowej przez podejrzanego. Jednakże w innej sytuacji wydaje się to trochę nieuzasadnione. Zabezpieczone zaś środki lub substancje przechowywane są w magazynach policyjnych i zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego, nawet po wniesieniu aktu oskarżenia lub wątpliwości sądu.

#2 2013-07-26 21:47:57

sprawa karna

Gość

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Witam, moj znajomy przebywa w zakladzie karnym, w przyszlym tygodniu ma zostac dowieziony na sprawe karna dotyczaca innego zawieszonego wyroku. Znam termin rozprawy, ale nie znam godziny, a obawiam się, ze do dnia rozprawy nie bede miala kontaktu z moim znajomym. Zalezy mi, zeby wziac udzial w tej rozprawie jako publicznosc. Czy istnieje taka mozliwosc?  Czy wchodząc do sądu w dniu rozprawy, dowiem się o ktorej godzinie dana sprawa się odbędzie ?

#3 2013-07-26 22:09:42

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Witaj!
W każdym sądzie są wywieszone wokandy na dany dzień, czyli sprawy, wraz z nazwiskami stron, obrońców i godzinami (zarówno przy każdej sali, jak i w nowoczesniejszych budynkach są takie jakby telebimy/telewizorki, gdzie są wyświetlane wszystkie wokandy w danym dniu).
Jeśli tylko sprawa będzie jawna to mozesz wejść jako publiczność. Sąd może zapytać się kim jesteś. Po rozprawie mozna poprosić o rozmowę z osadzonym
(najlepiej gdyby osadzony o to wniósł). Jeśli sąd wyrazi zgodę i konwojenci będą mieli czas będziecie mogli chwilę porozmawiać - albo w pokoju zatrzymań, albo w trakcie drogi do auta.
Pamiętaj, że nie możesz koledze nic przekazać ani do jedzenia, ani picia, żadnych kartek, notatek itp


od 18.07.2011

Offline

#4 2013-07-27 14:46:36

sprawa karna

Gość

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Serdecznie dziękuję za odpowiedz. Chciałam jeszcze zapytac czy idąc na tą sprawę muszę gdzies wczesniej zgłosić chęć wzięcia w niej udziału czy po prostu mam wejść i zająć miejsce ?

#5 2013-07-27 19:59:38

 Jego_Anioł

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-03-09
Posty: 285

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

sprawa karna , chcac byc na rozprawie w charakterze publicznosci , wchodzisz na rozprawe i pytasz  wysokiego sadu czy mogla bys uczestniczyc na rozprawie wlasnie w charakterze publicznosci noi oczywiscie przedstaw sie .
chcac ci pozwoli badz tez nie , zalezy czy sprawa bedzie jawna.


2.10.2008-17.03.2009     /           12.10.2012 - ?
W końcu przyjdzie ten dzień że spełni się marzenie otworzy sie
klapa to nie będzie widzenie nie będzie to spacer to nie
będzie świetlica nie będzie peronki tylko będzie ulica !
http://elapso.pl/suwaczek/Jego_Anioł/3C92DE/0F15BD/FFFFFF/080647/11180.png http://s5.rimg.info/9f7c03c20cbcef3c12e5077f766c16c4.gif

Offline

#6 2013-07-28 00:08:51

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Ja po prostu wchodziłam na sprawy. O nic się nie pytałam sędziego. Czasami sędzia pytał się mnie kim jestem, czasami nie.


od 18.07.2011

Offline

#7 2013-07-30 10:27:42

 Jego_Anioł

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-03-09
Posty: 285

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

ja sie przedstawiam i mowie ze chce byc na sprawie w charakterze publicznosci zazwyczaj moge byc .


2.10.2008-17.03.2009     /           12.10.2012 - ?
W końcu przyjdzie ten dzień że spełni się marzenie otworzy sie
klapa to nie będzie widzenie nie będzie to spacer to nie
będzie świetlica nie będzie peronki tylko będzie ulica !
http://elapso.pl/suwaczek/Jego_Anioł/3C92DE/0F15BD/FFFFFF/080647/11180.png http://s5.rimg.info/9f7c03c20cbcef3c12e5077f766c16c4.gif

Offline

#8 2013-09-23 08:27:20

Mimo_wszystko

Gość

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Cześć dziewczyny.

Piszę tutaj, bo jestem w tym temacie zielona i mam nadzieje, że Wy mi pomożecie.
Tutaj moje (może głupie pytanie): Jak już zapadnie wyrok, to czy od razu zabierają kogoś do więzienia/aresztu?
Proszę o pilną odpowiedź.

#9 2013-09-23 08:54:09

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Nie zabierają od razu. Przede wszystkim jeśli wyrok zapadnie w I instancji, to trzeba czekać aż wyrok się uprawomocni, albo któraś ze stron postępowania złoży apelację. Przed apelacją wyrok też nie może się uprawomocnić.
Jeśli po pierwszej instancji wyrok będzie prawomocny, to znów trzeba czekać kilka dni, tygodni na to aż sąd wyśle wezwanie do stawienia się w ZK/AŚ.
Po apelacji wyrok jest od razu prawomocny, ale też z reguły czeka się spokojnie w domu aż przyjdzie wezwanie do stawienia się w Zakładzie


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#10 2013-09-23 09:24:40

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Można jeszcze starać się o odroczenie wykonania kary.


od 18.07.2011

Offline

#11 2013-09-23 10:07:37

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Trzeba tylko pamiętać, że złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary, nie wstrzymuje odbycia tej kary i jak skazany nie stawi się w terminie, to może spodziewać się, że policjanci zapukają po niego do drzwi
Oczywiście można pisać prośbę o wstrzymanie wydania nakazu doprowadzenia, ale nie zawsze sądy się do tego przychylają


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#12 2013-09-28 17:04:31

 nula

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-08-10
Posty: 82

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

ja mam  dziewczynki pytanie---- wiec mój B ma we wtorek sprawe w sądzie niedaleko domu i chciałam sie dowiedziec czy ja moge tam isc moze na sprawe mnie nie wpuszczą  ale chociaż przed sprawą bym mogła z nim porozmawiac nie wiem wogóle jak to wygląda,, a niec chce sie pytac mojego bo bym mu taką niespodzianke chciała zrobic
mam nadzieje ze w dobrym wątku napisałam


http://elapso.pl/suwaczek/nula/000000/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/12853.png
http://elapso.pl/suwaczek/nula/E8F714/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/12940.png

Offline

#13 2013-09-28 17:37:49

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Nula jak sprawa jest jawna, to możesz i na sprawie być, a tak to za długo Wam nie pozwolą rozmawiać, możesz zapytać bodajże strażników, którzy go dowożą i wtedy sekundę dadzą porozmawiać, ewentualnie po sprawie można chwilę posiedzieć, tylko nie pamiętam, jak to wygląda i kogo prosić już teraz, kiedyś któraś z dziewczyn pisała, bo ja swego czasu też tak chciałam iść, tyle że w ostateczności u nas S w końcu na sprawę nie dowieźli, odbyła się zaocznie.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#14 2013-09-28 17:40:20

 nula

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-08-10
Posty: 82

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

u nas jest obowiązkowe stawiennictwo i podobno nie strażnicy go bedą dowozic tylko policja tak mi mój powiedział
kurcze ja sie nie znam ale to ma sprawe o tą grzywne to nie wiem czy jawna czy nie ale chyba nie


http://elapso.pl/suwaczek/nula/000000/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/12853.png
http://elapso.pl/suwaczek/nula/E8F714/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/12940.png

Offline

#15 2013-09-28 17:54:42

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

O grzywnę chyba tak, bo czemu miałaby być utajniona, choć szczerze to ja też średnio się orientuję, jak to wygląda i od czego zależy.. A co do tego, że policja, to ja myślałam, że z zk, to SW dowozi na sprawy


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#16 2013-09-28 18:01:04

 nula

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-08-10
Posty: 82

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

mój mi mówił że policja po niego przyjedzie to sama juz nie wiem a może ktoś wie i nam podpowie
a jezeli by była ta sprawa jawna to mogłabym wejsc tak??? a z dzieckiem??? moze głupie mam pytania ale ja nie wiem poprostua niechce sie mojego wypytywac bo jak juz to by to była niespodzianka ze nas zobaczy


http://elapso.pl/suwaczek/nula/000000/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/12853.png
http://elapso.pl/suwaczek/nula/E8F714/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/12940.png

Offline

#17 2013-09-28 19:04:07

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

nula- to będzie sprawa jawna. Masz prawo na nią wejść, ale czasem sędzia ma syndrom boga, i nie pozwoli; dlatego spytaj o zgodę.
Również sędziego można zapytać o zgodę na krótka rozmowę; jeśli wyrazi zgodę, to wyda stosowną dyspozycję dowódcy konwoju.
Ale czasem wystarczy zapytać samego dowódcy o tę zgodę- zdarza się, że pozwoli wejść do "sieczkarnika".
Zazwyczaj, w drodze na salę pozwalają się przywitać; na więcej nie ma czasu; za to w powrotnej drodze, jak czas nie goni- może sie udać zamienić kilka zdań.
Dziecka na sale rozpraw NIE WPUSZCZĄ. Do sądu z dzieckiem wejść możesz, poczekać z dzieckiem na korytarzu-też.

Pytaj, pytaj, bo każdy kiedyś zaczynał i był w tematyce zielony.

Offline

#18 2013-11-09 17:37:31

 Orleanska

Użytkownik

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2013-04-11
Posty: 34

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

może mi ktoś wyjaśnic co to takiego ta interpretacja wyroku ,bo mój twierdzi że pisząc o interpretacje można coś zyskać np zmniejszenie wyroku


http://elapso.pl/suwaczek/solaris/E87DDD/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/11550.png

Offline

#19 2013-11-09 17:42:10

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

Ja o interpretacji nie słyszałam....
Jedynie o uzasadnieniu wyroku.


od 18.07.2011

Offline

#20 2013-11-09 17:50:44

 Orleanska

Użytkownik

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2013-04-11
Posty: 34

Re: Postępowanie karne- ogólna definicja i założenia

sama nie wiem co to takiego ,ale on dziś był tak nerwowy że pogadać nie szło i jeszcze ściął się z gadem jak go doprowadzał na widzenie.
o interpretacji to wyczytałam że dotyczą prawa rodzinnego np opieki nad dziecmi


http://elapso.pl/suwaczek/solaris/E87DDD/FFFFFF/FFFFFF/FFFFFF/11550.png

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zamuramizk.pun.pl