Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


#1 2013-02-22 19:57:55

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

PRZEPUSTKI OKOLICZNOŚCIOWE - LOSÓWKI

KODEKS KARNY WYKONAWCZY
ROZDZIAŁ 10 Kara pozawienia wolności
ODDZIAŁ 8. Nagrody i ulgi
(...)
Art. 141a
§ 1. Dyrektor zakładu karnego może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej, osoby godnej zaufania lub samodzielnie, na czas nieprzekraczający 5 dni, w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego.
§ 2. (uchylony).
§ 3. Udzielenie zezwolenia, o którym mowa w § 1, tymczasowo aresztowanemu mającemu prawa i obowiązki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje.
§ 4. Przepis art. 139 § 8 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Na decyzję, o której mowa w § 1, przysługuje skarga.

Fragment artykułu pochodzącego ze strony
http://www.sw.gov.pl/pl/aktualnosci/akt … zacji.html
Przepustki „losowe” po staremu
Trybunał Praw Człowieka nakazuje szanować życie rodzinne skazanego, ale to nie oznacza, że w każdym przypadku ciężkiej choroby lub pogrzebu obligatoryjnie musi być mu udzielona przepustka. Podkomisja nie zaakceptowała przepisu, który praktycznie obligował dyrektora jednostki do udzielenia przepustki „losowej” osadzonemu w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie bądź z innych humanitarnych powodów. Obowiązuje zasada, że dyrektor może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariuszy, osoby godnej zaufania lub bez, na czas nie przekraczający pięciu dni w celu odwiedzenia chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie bądź z innych ważnych dla skazanego powodów. To na zainteresowanym więźniu spoczywa ciężar udowodnienia, że z ważnych przyczyn rodzinnych przepustka jest mu niezbędna.
Nadal obowiązuje zasada, że na wniosek pokrzywdzonego powiadamiania się go o każdym opuszczeniu zakładu karnego (o zwolnieniu skazanego z zakładu po odbyciu kary lub w trybie warunkowego przedterminowego zwolnienia, o ucieczce, jego czasowym pobycie na wolności w związku z udzieleniem przepustki lub przerwy w karze) w trakcie odbywania kary za to osądzone przestępstwo. Novum stanowi przepis mówiący o tym, że jeżeli wobec skazanego wykonuje się kilka kar, to zawiadomienia do pokrzywdzonego wysyła się podczas jego całego pobytu za kratami. Ponadto na sędziach penitencjarnych lub dyrektorach spoczywa obowiązek niezwłocznego zawiadamiania właściwej dla miejsca stałego pobytu skazanego komendy policji nie tylko, gdy na wolność (zwolnienie, ucieczka, przerwa w karze, przepustka) trafia osoba z zaburzeniami preferencji seksualnych, ale także osoba skazana za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie lub odbywająca karę pozbawienia wolności orzeczoną za przestępstwo umyślne w wymiarze nie niższym niż trzy lata.


MOJE DOŚWIADCZENIA
Moje doświadczenia związane z losówkami nie są zbyt optymistyczne Nie otrzymaliśmy jej ani na urodzenie dziecka, ani na chrzciny, czy komunię, ani na ślub. Z losówką na urodzenie dziecka może i potoczyło by się dobrze ale w dniu wokandy (wtedy jeszcze sąd decydował o losówkach) mój mąż pojechał w transport do innego ZK i wokanda przepadła. Inne powody dla dyrektora naszego Zk nie były wystarczające bo ślub mozna wziąć na wolności, chrzciny przełożyć, a komunia...podobno za mały argument W Zk gdzie M wtedy przebywał udzielano losówek tylko z powodu śmierci bliskiego członka rodziny, a i często w konwoju. Aczkolwiek znam przypadki, gdzy przepustkę losową ludzie dostają na np. remont w domu, czy jakąś awarię albo na ślub bliskiego członka rodziny. Mi się wydaje, że dużo zależy od ZK w jakim ktoś przebywa, kto jest dyrektorem, jaką osadzony ma opinię, jaki to jest rodzaj zakładu, jak duży ma wyrok, za co ma wyrok itd Teoretycznie powyższe przykłady nie powinny skreślać szansy na losówkę, ale w praktyce często osoby decydujące o udzieleniu, bądź nie udzieleniu takiej formy przepustki, kierują się przy wyborze tymi kryteriami. To oczywiście tylko moja, być może subiektywna opinia.


od 18.07.2011

Offline

#2 2013-05-05 11:55:03

 Jego_Anioł

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-03-09
Posty: 285

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

kasiajj jak to wokanda przepadla??dlatego ze w innym zakladzie to wokanda przepadla i czekaliscie na nastepna zas 6 miechow??

Kochane chcialabym bardzo byscie mogly mi powiedziec jak mam dzialac jesli chodzi o przpustke wiem ze na chrzciny to nie jest jak na pogrzeb itp nio ale mozna zawsze sprobowac bo juz mowilam o tym ze moj K. dostal zaproszenie by byl chrzestnym u brata jego dziecka. Jego brat jezdzi tirami i zawsze mial bardzo dobry kontakt z moim K. a jest ich szystkich trzech + siostra czy mozna jakos wyszponcić fajną gadke u dyrektora?Bo jutto bedzie szla tesciowa do dyrektora pogadac z nim , wyszponcić chodzi mi o to ze np mowila by ze dla K. by to bylo bardzo wazne ze nawet mogl by w tym samym dniu wrocic do ZK? i ze ona np. bierze odpowiedzialnosc za niego i od razu gdyby mogl dostac przepustke to ze jedzie z nim do jednostki policji u nas w rejonie (bo tak ceba) ze sie na przepustce jest. Hmm powiedzcie mi tez czy jakies pismo mozna pisac co kolwiek ? Jak jeszce dzialas?
Dziekuje bardzo ;*
Ps: chcialabym wam powiedziec ze moj jest na p1 wiem ze przepustek nie ma ale w jego ZK pamietam chlop taki dostal tez wysoki wyrok 7 lat noi po tygodniu odisadki dostal 3 dniowa przepustke ale na pogrzeb i tez p1 i bez problemu no ale zas pogrzeb , a chrzciny?Jak mozna zasugerowac dyrektorowi ZK ze dla mojego K. to bardzo wazne?

Ostatnio edytowany przez Jego_Anioł (2013-05-05 11:58:01)


2.10.2008-17.03.2009     /           12.10.2012 - ?
W końcu przyjdzie ten dzień że spełni się marzenie otworzy sie
klapa to nie będzie widzenie nie będzie to spacer to nie
będzie świetlica nie będzie peronki tylko będzie ulica !
http://elapso.pl/suwaczek/Jego_Anioł/3C92DE/0F15BD/FFFFFF/080647/11180.png http://s5.rimg.info/9f7c03c20cbcef3c12e5077f766c16c4.gif

Offline

#3 2013-05-05 12:24:22

Paulka21

Gość

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

przepraszam bardzo ale ja niestety nie pomoge

#4 2013-05-06 14:56:22

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Nie. Jego Anioł coś Ci się pomyliło. Co 6 mcy jest komisja, oceniająca zachowanie skazanego, albo jak komus już przysługuje wpz to może stawać na wokandę dotyczącą wpz. My staraliśmy się o LOSÓWKĘ, przepustkę losową, o którą można się starać w dowolnym momencie odbywania kary. Jak staraliśmy się o tą losówkę, to w między czasie zapadła decyzja o transporcie M i wyjechał w dniu posiedzenia, więc przepadła nam możliwość starania się o losówkę na urodzenie małej.
Pytałaś wcześniej o wzór pisma odnośnie losówki. Takiego wzoru nie ma. Zachowujesz wszystkie wymogi pisma formalnego i opisujesz Waszą sytuację swoimi słowami. Zresztą łobuz sam powinien napisać prośbę do dyrektora. Mniej więcej tak to bym zrobiła:

                                                                                                                                             Katowice, dn. 06 V 2013r
Dane osadzonego

                                                                                                      Do Pana Dyrektora Zakładu Karnego w ......................

                                           WNIOSEK O PRZYZNANIE PRZEPUSTKI OKOLICZNOŚCIOWEJ

            Zwracam się z prośbą o przyznanie mi przepustki losowej, w terminie ..................... z uwagi na .........................
                                                           
                                                                               Uzasadnienie
(tu opisujesz dokładnie sytuację)


                                                                                                                                                 Z poważaniem,

                                                                                                                                             .........................................
Załączniki:
1)..............
2)..............

p.s. Powinniście mieć chyba jeszcze dokumenty takie jak akt urodzenia dziecka i zaświadczenie z parafii o planowanym terminie chrztu, i o chrzestnych.


od 18.07.2011

Offline

#5 2013-05-06 21:32:36

 Jego_Anioł

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-03-09
Posty: 285

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

kasiajjj dziekuje moze jeszcze cos zdzialam dziekuje ci slicznie ;*
Kasiajjj kochana dziękuje bardzo ale jest jak jest z ta przepustką jedynie w konwoju i w kajdankach,bo mówi dyrektor ze za wysoki wyrok ze gdyby był po łącznym już to może lepiej by było.


2.10.2008-17.03.2009     /           12.10.2012 - ?
W końcu przyjdzie ten dzień że spełni się marzenie otworzy sie
klapa to nie będzie widzenie nie będzie to spacer to nie
będzie świetlica nie będzie peronki tylko będzie ulica !
http://elapso.pl/suwaczek/Jego_Anioł/3C92DE/0F15BD/FFFFFF/080647/11180.png http://s5.rimg.info/9f7c03c20cbcef3c12e5077f766c16c4.gif

Offline

#6 2013-05-07 06:58:17

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

No Jego Anioł tak to niestety wygląda w praktyce. Mój nie dostał losówki na chrzciny swojej córy, także nie dziwię się. Musicie jeszcze poczekać i nie łam się!


od 18.07.2011

Offline

#7 2013-05-07 19:33:27

Anonymous

Gość

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Taki wniosek do dyrektora moze napisac tylko skazany
Ty mozesz napisac prosbe o takowa przepustke i dolaczc odpowiednie dokumenty

#8 2013-05-07 20:10:11

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Hmmm Anonymous  - uważasz,że dyrektor Zk zwróci uwagę na zwrot "wniosek" czy "prośba"?
A gdzie w kkw jest napisane, że osadzony kieruje do dyrektora wniosek, a osoba bliska prośbę? Art 141a kkw nie mówi o tym nic...


od 18.07.2011

Offline

#9 2013-05-08 22:40:46

 Jego_Anioł

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-03-09
Posty: 285

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

kasiu jeszcze raz dziekuje napisalam mojemu to jak napisac tutaj wzielam ten wzor od ciebie i juz napisal dzisiaj i dali dyrektorowi.


2.10.2008-17.03.2009     /           12.10.2012 - ?
W końcu przyjdzie ten dzień że spełni się marzenie otworzy sie
klapa to nie będzie widzenie nie będzie to spacer to nie
będzie świetlica nie będzie peronki tylko będzie ulica !
http://elapso.pl/suwaczek/Jego_Anioł/3C92DE/0F15BD/FFFFFF/080647/11180.png http://s5.rimg.info/9f7c03c20cbcef3c12e5077f766c16c4.gif

Offline

#10 2013-05-09 09:47:06

Anonymous

Gość

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Kasiu znam z autopsji,ze duzo zk nie rozpatruje takich wnioskow napisanych przez rodzine i odsyla odpowiedz ze taki wniosek moze zlozyc sam skazany
Dlatego zwrocilam na to uwage
A wniosek pwinien byc o przyznanie przepustki okolicznosciowej
Bo losowka to nazwa potoczna

Ostatnio edytowany przez Anonymous (2013-05-09 13:24:58)

#11 2013-05-09 16:05:17

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Anonymus masz rację,  zwrot przepustka okolicznościowa brzmi znacznie lepiej Jakoś nie zwróciłam na to uwagi wcześniej.

Jego Anioł powodzenia!


od 18.07.2011

Offline

#12 2013-08-12 18:41:42

magda

Gość

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

ile trzeba czekac na wokande??

#13 2013-08-12 19:03:17

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Witaj Magda!
Odnośnie losówki nie ma wokandy - dyrektor ZK rozpatruje taką prośbę.
No chyba, że dostajecie odmowę i apelujecie. Wtedy Sąd Penitencjarny rozpatruje apelację i ustala termin wokandy.
Z terminami różnie bywa w sądach - zależy jaki rejon. Gdzieniegdzie na wokandę czeka się np. 3,4 tygodnie, gdzie indziej 2 miesiące. W okresie letnim u nas np. jest przerwa 2,5 mca :zdziwiony:

p.s. kiedyś tylko sąd rozpatrywał takie wnioski, od jakiegoś czasu dyrektor ZK


od 18.07.2011

Offline

#14 2013-08-24 21:41:18

lola633

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-23
Posty: 11

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Cześć Dziewczyny Mój syn miał 3 razy losówkę na ślub brata , pogrzeb dziadka i komunie chrześnicy osobiście byłam u Dyrektora głównego z zaproszeniami i aktem zgonu muszą być z odpowiednimi pieczątkami i podpisami dzwonią i sprawdzają zgodność .  bo takie pisanie prośby przez osadzonego wiecie jak ich traktują .

Offline

#15 2013-08-25 00:02:09

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

lola633 wszystko zależy od danej jednostki
Nie wszędzie tak chętnie dają losówki

Spotkałam się z ZK, że nawet gdyby stanąć na rzęsach, mieć wszystkie dokumenty - pieczątki jak u Was, to poza pogrzebem przepustki losowej nie udzielą... Bo dla nich zdarzenie losowe, to jest pogrzeb, a wszystko inne jak planowane, to nie jest zdarzenie losowe - chrzest, czy ślub jest ceremonią planowaną
A często takie losówki na pogrzeb, nawet z niskim wyrokiem są udzielane pod konwojem...

Ale jak już ktoś kiedyś powiedział - co ZK to obyczaj...


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#16 2013-08-25 00:14:31

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

U Nas jest właśnie tak, że "losówki" udzielają jedynie na pogrzeby, a i to nie zawsze niestety... Wspominałam chyba o historii, gdzie chłopakowi zmarł najpierw ojciec, jakiś czas później brat i przepustki za pierwszym razem nie dostał i za drugim, to samo odmówili, podobno się załamał strasznie i nie wiem, co tam w końcu wynikło, czy jednak dali czy nie..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#17 2013-08-27 12:04:44

lola633

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-23
Posty: 11

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Tu Ci przyznam rację mnie też już na bramie próbowali zbyć że dyrektor jest na inspekcji poza zakładem ale ja z uporem że zaczekam na niego aż wróci , wiecie ile mają roboty muszą przepustkę wypisać eskortę dać aby doprowadził do dyrektora, ale cel osiągnęłam . Też zależy dużo od ich nastawienia i humoru . Tak samo jest z paczkami jak się trafi że bramowi mają humor to praktycznie nie sprawdzają paczek i może dużo przeważyć ale jak trafi się na jakiegoś przydupasa bez humoru to tragedia .Mój syn na wesele dostał 3 dni przepustki na pogrzeb 5 a na komunię 48 godz ale bez eskorty tylko musiałam poręczyć za niego i osobiście go odebrać i odwieść to chyba faktycznie zależy od zakładu . Pozdrawiam

Offline

#18 2013-08-28 01:13:09

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

lola633 uwierz, że nie wszędzie tak się da, że osadzony dostanie przepustkę.

Nie daje nic rozmowa ani z dyrektorem, ani z nikim innym. Nawet odwołania do sądu nic nie dają.

Znam osobiście przypadek, że chłopakowi z wyrokiem 8 msc, po odbyciu przez niego 4 msc, nie chcieli udzielić przepustki losowej samemu na pogrzeb matki. Owszem udzielili mu, ale pod konwojem - w kajdanach, eskorcie itd.
Wolał nie jechać niż teatr z pogrzebu matki robić...


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#19 2013-08-29 14:05:01

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

Dokładnie w tym przypadku, który opisywałam rozmowy nic nie dały, wychowawca owszem przychodził i dowiadywał się do tego osadzonego, ale trzymał się konsekwentnie zdania, że przepustki nie udzieli. Tak samo rozmawiałam ze znajomą, której kolega przebywa w zk, również nie dostał przepustki na pogrzeb siostry.. W obu przypadkach już myślę nawet konwojowanie okazałoby się jakimś rozwiązaniem, niż w ogóle brak możliwości pożegnania się z bliską osobą... Taka jest prawda, że nawet w takich okolicznościach często nie udzielają tych przepustek, a gdzie tu mówić o komunii, ślubie czy czymś tam jeszcze podobnym..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#20 2013-10-10 10:29:59

Ciusia

Gość

Re: Przepustki okolicznościowe, tkzw. losówki

A CZY TAKĄ LOSÓWKĘ MOŻNA UZASADNIĆ ŻE NIE MAM PRZY KIM ZOSTAWIĆ DZIECI BO CHODZĘ DO PRACY NA POPOŁUDNIA I ONE NA PRAWDĘ BOJĄ SIĘ ZOSTAWAĆ SAME W DOMU?

CZY LOSÓWKĘ MOŻNA DOSTAĆ PISZĄC W UZASADNIENIU ŻE JEST POTRZEBNY MĄŻ W DOMU BO PRACUJĘ POPOŁUDNIAMI I DZIECI BOJĄ SIE ZOSTAWAĆ SAME W DOMU PO SZKOLE?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
HĂ´tels Tunisie