Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


#1 2013-09-22 15:41:42

zielona23

Gość

Grzywna

Witam, moje pytanie brzmi : jeżeli kara grzywny została zamieniona na karę pozbawienia wolności, a osoba osadzona odbywa obecnie karę pozbawienia wolności z innego tytułu, to czy będzie mogła opuścić zakład po zakonczeniu odbywania obecnego wyroku(lub na warunkowe przedterminowe zwolnienie), jeśli do tego czasu grzywna zostanie zapłacona ?

#2 2013-09-22 16:03:41

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Zielona mam podobną sytuację u mojego Łobuza, więc wszystko wygląda tak, że jeśli macie pieniądze, to radzę spłacić jak najszybciej całość tej grzywny, bo inaczej nie ma możliwość starania się o wpz póki ta grzywna przeliczona na dni nie zostanie spłacona.. Wpłacić musicie maksymalnie do około dwóch miesięcy przed terminem kiedy przypada wpz ( czyli jak o wpz może starać się przykładowo od grudnia, to w październiku, ostatecznie jeszcze ewentualnie w listopadzie musicie spłacić tę grzywnę), gdyż do momentu, gdy nie jest spłacona, to musi być odsiedziana i mowy o warunkowym nie ma.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#3 2013-09-22 18:44:26

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Gosiaa dziękuję za wyjaśnienie, odnosząc się do przykładu, który podałaś, jeśli np o wpz mozna starac się od grudnia, a grzywna powiedzmy, ze z powodu problemów finansowych, mogłaby zostać wpłacona dopiero w styczniu, czy wtedy mozna zacząć starać się o wpz czy wpłacona grzywna "po terminie"- tj. po czasie, kiedy minęła połowa kary  całkowicie skreśla tą możliwość czy po prostu odkłada w czasie ?

jestem trochę zdezorientowana, ponieważ z innych źródeł dowiedziałam się, że nawet jesli grzywna nie zostanie zaplacona, osoba, ktora ma mozliwosc starania się o wpz, może je uzyskac mimo niezaplaconej grzywny i w takim przypadku jesli je uzyska, to bedzie mogla wyjsc do domu na wpz, ale po odbyciu jeszcze kary za grzywne ? Nie wiem czy jasno wytlumaczylam co mam na mysli, a wiec podam przyklad, jesli dana osoba ma z jakiegos tytulu wyrok 2 lata i odbywa ta kare, a poza tym ma niezaplacona grzywne zamieniona na 3 miesiace pozbawienia wolnosci, to po 1 roku moze starac się o wpz z tej kary 2 lat i jesli je uzyska, moze opuscic zaklad, ale musi tam jeszcze zostac 3 miesiące, aby odbyc karę za grzywnę, proszę o pomoc jak to faktycznie wygląda

#4 2013-09-22 19:22:02

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Grzywna

Zielona dobrze myślisz. Można uzyskać wpz, ale skazany musi odsiedziec zastępczą karę pozbawienia wolności.

Jeśli chodzi o Twoje pierwsze pytanie, to nie koniecznie można będzie zapłacić tą grzywną. Przede wszystkim to zależy w jakiej kolejności są odbywane kary, bo tak na dobrą sprawę zanim splacicie grzywną, to do tej pory zastępcza kara może być odsiedziana - to zależy czy najpierw odsiaduje zastępczą karę, czy wyrok.
W przypadku kiedy odsiaduje najpierw zastępczą karę, to jedyna możliwość jest taka, żeby pisać do sądu o zmianę kolejności wykonywania kar.


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#5 2013-09-22 19:27:25

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Barbie, bardzo  dziękuję za informację.
Najpierw odsiaduje w sumie dwa inne  wyroki, z ktorych chce starac się o wpz, a  zastepcza kara za grzywną jest zostawiona na koniec. Tak więc jeśli mozliwosc starania sie o wpz zacznie przyslugiwac w grudniu, a grzywną będziemy mogli zapłacić  w styczniu, to dopiero w styczniu możemy się starać o wpz  ?Bo jak dobrze rozumiem jesli zaczelibysmy w grudniu, a grzywna nie bylaby zaplacona, to musiałby zostac, zeby ja odsiedziec ..więc mimo, ze wpz przyslugiwaloby od grudnia, to  chyba lepiej poczekac do stycznia, kiedy moglibysmy ją zaplacic i wtedy się starac

Gosiaa, a u Was ktoś Wam powiedział, że nie ma możliwości, aby Twoj partner wyszedł na warunkowe zwolnienie, ale odsiedział najpierw karę za grzywną ? Nie w każdym przypadku to jest możliwe?

#6 2013-09-22 22:07:38

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Grzywna z reguły z tego, co zauważyłam jest zostawiana na koniec.
Jeśli już tak na podanym przykładzie do tego grudnia grzywny nie spłacicie, a dopiero w styczniu będziecie mogli ją spłacić, to wiadomo wtedy dopiero starania są bardziej sensowne, bo wcześniej sąd raczej tego wpz nie udzieli..
Spłacenie grzywny 'po terminie' nie przekreśla całkowicie wcześniejszego zwolnienia, w końcu można na wokandę stawać kilkakrotnie, zależnie od wyroku co 3, bądź 6 miesięcy, aż w końcu się uda, chyba że do tego czasu odsiedzi się całość
Tak swoją drogą to zależnie od grzywny zmienia się też czas, kiedy o te warunkowe może się starać, bo jak z grzywną są 2 lata, to w przypadku jej nie spłacenia, a już odsiedzenia warunkowe wypada po roku, natomiast gdy grzywna przeliczona na dni wynosi przykładowo 2 miesiące, to po spłaceniu zostaje już kara rok i 10 mies i wówczas o wpz można się starać po odsiedzeniu z pozostałych wyroków 11 miesięcy, czyli reasumując miesiąc wcześniej niż by się nam wydawało na początku.. mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałam

Zielona grzywnę na pewno odsiedzieć musi - innej opcji nie ma, mój S ma jej 111 dni i owszem możemy się starać o zmianę kolejności kar, żeby tak jakby 'rozerwać' łączny, który obecnie odsiaduje i by teraz odsiadywał grzywnę, ale raz, że warunkowe z lutego przesunęłoby się nam na kwiecień/maj i dwa, że sądy nie bardzo kwapią się by to zamieniać, zdecydowanie lepsza dla nich jest wpłata te należności.. Ponadto lepiej patrzą na osadzonego przy komisji o wpz, gdy uregulował należności..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#7 2013-09-22 22:15:12

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Nie zagmatwałaś, napisałaś wszystko bardzo  obrazowo, więc zrozumiałam, tylko jak to w końcu jest jeśli grzywny się nie zapłaci, a staje się na warunkowe z innego wyroku i uzyska się je, to zakład można opuścić z racji warunkowego zwolnienia, ale przed tym trzeba jeszcze odbyc karę za samą grzywną, tak ?

#8 2013-09-22 22:20:40

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Nie spotkałam się na konkretnym przykładzie z tym o czym mówisz i tak na zdrowy rozsądek wydaje mi się, że w ten sposób chyba nie zrobią, że zwolnią na warunkowe, ale zatrzymają na jeszcze te 2 miesiące przykładowe, czy ile tam, tej grzywny... Nie wiem może to jakaś kolejna z 'legend' krążąca wśród osadzonych, bo gdzieś kiedyś mam wrażenie obiło mi się o uszy coś takiego, czy to S od kogoś słyszał, ale zdecydowanie nie przekłada się to na realia..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#9 2013-09-22 22:32:50

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Ja tez zawsze myslalam tak jak Ty mowisz, że trzeba ją zapłacić, bo inaczej nie ma mowy o warunkowym, ale gdzieś to przeczytałam więc wolałam dopytać, a z powyższej wypowiedzi Barbie wynika, że to jednak mogło być prawdą, ale skoro realia są inne..

trochę nieprecyzyjnie to napisalam "gdzies to przeczytalam" , miałam na mysli to, że wpz mozna uzyskac mimo niezaplaconej grzywny, ale kare zastepcza przed wyjsciem trzeba odsiedziec..

#10 2013-09-22 23:10:10

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Zielona nie wiem, jeśli Barbie zna taki przypadek, że ktoś dostał warunkowe mimo niespłaconej grzywny i zatrzymali go tylko na odsiedzenie jej, to może i tak się zdarzyło..
Choć gdyby istniała taka możliwość naprawdę, to wychowawca na rozmowie by o tym wspomniał, no i my nie rozważalibyśmy zmiany kolejności kar w razie niemożności zebrania tej kwoty do spłacenia, bo wówczas byłoby to znacznie prostsze.. Jak widać tak się nie dzieje, grzywnę trzeba albo spłacić, albo odsiedzieć, gorzej gdy nie zatwierdzą wniosku o zmianę kolejności, bo wówczas cały wyrok blisko 4 lata trzeba czekać, żeby na końcu jeszcze odsiedzieć te parę miesięcy..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#11 2013-09-22 23:17:23

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Dokładnie Gosiaa, masz rację. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak spłacenie grzywny, tylko nie zawsze jest taka finansowa możliwość.  Niestety nigdy nie mamy gwarancji, ,że sąd zgodzi się na zamianę kolejności wykonywania kar. Ja jeszcze nie rozmawiałam z wychowawcą na ten temat, ale jeśli Ty tak, to pewnie by wspomniał o takiej możliwości, gdyby ją praktykowano

#12 2013-09-22 23:40:10

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Fakt najgorzej te pieniążki zebrać, zwłaszcza jak w zasadzie nie ma skąd Ale trzeba próbować i nie tracić nadziei, że się uda Ja u wychowawcy byłam już jakoś przed wakacjami, a teraz on oczekuje potwierdzenia, że damy radę to spłacić, bo wówczas zk chce wystąpić nam o warunkowe, gdyż kwestie zachowania, jak najbardziej za tym przemawiają i tylko to nas blokuje, że grzywna jest nie spłacona..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#13 2013-09-23 09:13:20

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Grzywna

Przepraszam, bo faktycznie wprowadziłam w błąd. Kiedyś przed 2012 rokiem kary grzywny wcześniej się odsiadywało, teraz faktycznie przepisy się zmieniły.
Jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w błąd

A tu odpowiedni akt prawny

Art.80.§1.Jeżeli tę samą osobę skazano na kilka kar skutkujących pozbawienie wolności, wykonuje się je w takiej kolejności, w jakiej wpłynęły do wykonania orzeczenia, którymi wymierzono te kary. Zastępcze kary pozbawienia wolności oraz zastępcze kary aresztu za nieuiszczoną grzywnę wykonuje się w ostatniej kolejności.

Gosiaa napisał:

Nie spotkałam się na konkretnym przykładzie z tym o czym mówisz i tak na zdrowy rozsądek wydaje mi się, że w ten sposób chyba nie zrobią, że zwolnią na warunkowe, ale zatrzymają na jeszcze te 2 miesiące przykładowe, czy ile tam, tej grzywny... Nie wiem może to jakaś kolejna z 'legend' krążąca wśród osadzonych, bo gdzieś kiedyś mam wrażenie obiło mi się o uszy coś takiego, czy to S od kogoś słyszał, ale zdecydowanie nie przekłada się to na realia..

Gosia zwalniają na warunkowe, ale zatrzymują w celu odsiedzenia grzywny. I takie przypadki znam z autopsji.
I to nie są legendy, tylko tak to wygląda. Bo warunkowe zwolnienie można dostać tylko i wyłącznie z kary pozbawienia wolności. Z zastępczej kary pozb. wolności o warunkowe starać się nie można.

Nie wiem dlaczego wychowawca nie wspomniał Wam o tym, uważam, że warto by było się go o to zapytać, dlaczego nie udzielił takiej informacji. Może to wynika z tego, że chce abyście zapłacili tą grzywną...


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#14 2013-09-23 22:32:13

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Barbie też nie mam pojęcia czemu wychowawca o tym nie wspomniał ale to dziwny człowiek jest..
Poszperałam w kodeksie i znalazłam chyba nawet art mówiący o tym:
Art. 52. Warunkowe przedterminowe zwolnienie a uprzednio zarządzone wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności
Udzielając skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, sąd penitencjarny może, jeżeli istnieją podstawy do przyjęcia, że skazany uiści grzywnę dobrowolnie, wstrzymać uprzednio zarządzone wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, stosując jednocześnie art. 49 odroczenie lub rozłożenie na raty grzywny, ; wówczas okres rozłożenia grzywny na raty biegnie od dnia wydania postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu.

Wynikałoby z tego, że jeśli w lutym S będzie stawał na wokandę i dołączymy jakieś zaświadczenie, że chcemy spłacić tę grzywnę oraz wniosek o rozłożenie jej np. na raty na najbliższy rok, to sąd może udzielić mu tego wpz i wypuścić do domu od razu? Dobrze myślę, że coś takiego mogłoby się udać?


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#15 2013-09-23 23:15:49

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Gosiaa, myślę, że byłoby to możliwe, szukałam gdzieś artykułu, który odpowiadałby sytuacji, którą opisała Barbie, że mozna uzyskać wpz, ale trzeba zostac, żeby odbyć karę za grzywna, ale nie mogę nic znaleźć. W każdym razie dziękuję za podanie artykułu, który znalazłaś, może być przydatny, zawsze to jakaś szansa, jeśli grzywna nie mogłaby zostać zapłacona. Swoją drogą...dziwne, że wychowawca Wam nie wspomniał nic o tym ;/ Życzę powodzenia! Sama wiem jak uciążliwa jest ciągła myśl o niespłaconej grzywnie ;/

#16 2013-09-24 02:02:51

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Grzywna

Gosiaa powiem Ci szczerze, że nie wgłębiałam się w ten temat, ale z przepisu jasno wynika, że sąd może - nie musi wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności za tą niezapłaconą grzywną, jeśli uzna, że Twój S wpłaci dobrowolnie kwotę.
Wiem jedno - tak jak pisałam, można dostać warunkowe i jeszcze odbywać karę za zastępczą karę pozbawienia wolności.

Wiesz co, ja bym mimo wszystko pogadała z wychowawcą. Po pierwsze - dlaczego nie udzielił Wam takiej informacji. Po drugie - jakie są szanse w tamtejszym sądzie na wstrzymanie wykonania zastępczej kary p. w.

Tak sobie myślę, że może wychowawca o tym nie mówił, bo tamtejszy sąd niechętnie udziela warunkowego, jeśli jest zastępcza kara p. w., albo po prostu nie wiedział. Co też mnie nie dziwi, bo już nie jednego niedoinformowanego wychowawcę widziałam...

zielona23, ale art. podany przez Gosię mówi o czymś zupełnie innym. Mówi o tym, że zastępczej kary p. w. nie ma konieczności odsiadywać, bo sąd może wstrzymać wykonanie tej kary, a skazany po opuszczeniu Zakładu, znalezieniu pracy itd, może dobrowolnie ją uiścić.
To, że można dostać warunkowe, ale grzywną trzeba odsiedzieć, wynika z logiki.
Tym bardziej jeśli zastępcze kary odbywane są w ostatniej kolejności, to w większości przypadków instytucja warunkowego zwolnienia nie miała by najmniejszego sensu, gdyby nie można było jej uzyskać z powodu konieczności odbycia zastępczej kary...


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#17 2013-09-24 10:02:01

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Barbie właśnie ja już w ogóle i tak z tym jednym wychowawcą tylko rozmawiam, bo przecież ich tam więcej na oddziale jest, ale ci inni, jak udzielili S informacji odnośnie tamtego pamiętnego widzenia, z którego nic nie wyszło, to potem mieli problemy..także wiem, że oni swym niedoinformowaniem często gęsto błyszczą niestety..
Może faktycznie się z nim umówię na rozmowę i przedstawię mu też ten art i spytam, jak to widzi, żeby do wniosku o warunkowe dołączyć wniosek o rozłożenie na raty i zaświadczenie, że wyrażamy chęć spłacenia tego.. Może by się udało.. Aż się nowa nadzieja we mnie obudziła

Zielona bo mi się wydaje, że jeśli właśnie razem z wnioskiem o wpz będzie się wnioskowało o rozłożenie grzywny na raty bądź odroczenie jej w w czasie by móc ją spłacić, to wówczas jeśli się do tego przychylą zostaje się zwolnionemu do domu, natomiast jeśli wnioskuje się o wpz z odsiadywanej kary i dostanie się je, a o spłacie grzywny nie ma mowy, to na zdrowy rozsądek wychodzi, że wówczas zostaje się do odsiedzenia tej zastępczej kary pozbawienia wolności.. Tylko wszystko w rękach danego sądu jak na te wnioski spojrzy, bo bywa różnie niestety

zielona23 napisał:

W każdym razie dziękuję za podanie artykułu, który znalazłaś, może być przydatny, zawsze to jakaś szansa, jeśli grzywna nie mogłaby zostać zapłacona

Tak teraz jeszcze raz dokładnie przeczytałam co napisałaś, bo wiesz ten art nie tyczy się sytuacji, gdy grzywna nie może być zapłacona, ją jak najbardziej trzeba zapłacić, a wręcz wyrazić dobrowolną chęć tej spłaty i wówczas sąd po odpowiednim wniosku - albo rozłoży ją na jakieś tam ustalone raty, albo odroczy spłatę całości w czasie, co nie znaczy, że nie trzeba będzie jej w ogóle spłacić. Tu podaję jeszcze wspomniany art 49, który mówi na ile rozkładana jest spłata ratalna:
Art. 49. Odroczenie lub rozłożenie na raty grzywny
§ 1. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie.
§ 2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.
§ 3. Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#18 2013-09-24 10:46:10

zielona23

Gość

Re: Grzywna

Rozumiem, miałam na myśli to, że jest to jakieś wyjście w sytuacji, gdy grzywna nie może zostać zapłacona przed warunkowym zwolnieniem, bo mimo to można je uzyskać, a spłacić ją w ratach po wyjściu (jeśli oczywiście sąd wyrazi zgodę) albo tak jak mówi Barbie uzyskać warunkowe zwolnienie, ale odsiedziec zastępczą karę. Tylko właśnie nie wiem jak się za to zabrać czy właśnie trzeba napisać jakieś oświadczenie o chęci spłaty po opuszczeniu zakładu i wniosek do sądu o rozłożenie na raty ?

#19 2013-09-24 11:42:02

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Grzywna

Zielona wydaje mi się, że tak, że wówczas może do wniosku o wpz należy dołączyć oświadczenie i taki wniosek o rozłożenie grzywny na raty (u Nas na stronie sądu są gotowe wnioski do pobrania i wypełnienia zatem radziłabym sprawdzić na stronie odpowiedniego dla Was Sądu Okręgowego).


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#20 2013-09-24 20:35:14

zielona23

Gość

Re: Grzywna

mam jeszcze pytanie czy wniosek o rozłożenie tej grzywny na raty trzeba wysłać do sądu, który tę grzywną zasądził czy do sądu penitencjarnego odpowiedniego dla zakładu, w ktorym przebywa ?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://sintec-maszyny.pl/ LevnĂŠ samonosnĂŠ septiky Ĺžumpy jĂ­mky nĂĄdrĹže