Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


#1 2013-10-04 21:41:40

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Recydywa

Przydało by się założyć wątek o recydywie jeśli jeszcze nie ma. A ja teraz na telefonie siedzę to może dziewczyny ogarną.
Ale tak po krótce. Jeśli po odsiedzeniu min pół roku po wyjściu w ciągu 5 lat popełni podobne przestępstwo, to ma recydywe sądową. M. in przy skazywaniu obostrzenie wyroku i warunkowe po 2/3 kary, multirecydywa po 3/4 warunkowe


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#2 2013-10-04 21:51:04

Olimpia

Gość

Re: Recydywa

Barbie dziękuję za zaproszenie, na pewno niebawem skorzystam
mam jeszcze jedna watpliwosc, jesli moglabys mi pomoc i rozjasnic moj tok myslenia :
jesli moj narzeczony odbywa kare za czyn, ktory wyzej podałam, a wczesniej dostał dwa wyroki w zawieszeniu z innych artykulow, z czego jeden byl, ze tak powiem "przedawniony", poniewaz minął okres zawieszenia jak rowniez okres 6 miesiecy po okresie zawieszenia, a wiec nie mogli go juz odwiesic, ale odwiesili ten drugi wyrok, ktory byl w zawieszeniu, nie wiem czy na tej podstawie bedziesz mogla stwierdzic, ale chodzi mi o to czy jest on uznany za recydywe sądową? zupelnie nie mam pojecia czy ktos kto odbywa kare a wczesniej mial wyroki w zawieszeniu moze byc uznany za recydywę
Moze Ci to ulatwi sprawe, bo nie wiem czy recydywa sądowa rowniez ma podgrupę R ? bo jesli tak, to na pewno nią nie jest, bo ma podgrupę P, ale sama nie wiem juz jak to rozumiec...

#3 2013-10-04 23:52:32

 Barbie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2013-03-22
Posty: 479

Re: Recydywa

Miał wcześniej wyrok i przebywał w Zakładzie Karnym? A może był tymczasowo aresztowany kiedyś?

Jeśli to były tylko zawiasy, nie był na sankcji pół roku w poprzedniej sprawie etc to recydywy sądowej mieć nie będzie.

Ps: jak usiądę przy komputerze to więcej napiszę. Z telefonu nie jest za wygodnie, a na razie odpowiedz mi na pytania
Dobra mam komputer

Recydywa, to tak na prawdę szerokie pojęcie. Recydywa ogólnie, to powrót do przestępstwa i nawet osoba, która miała wyrok w zawieszeniu, dostając kolejny wyrok w zawieszeniu jest recydywistą.
Dla nas czekających jednak największe znaczenie ma recydywa tzw sądowa (recydywa specjalna/podstawowa), ale o tym nieco później.

Jak już wspomniałam, każda osoba powracająca do przestępstwa jest recydywistą. Wiadomo, że sąd będzie inaczej postrzegał osobę nigdy nie karaną, od osoby, która po raz drugi, trzeci, "enty" powraca do przestępstwa. Nawet jeśli wyrok/wyroki były warunkowo zawieszone.
To jest tzw recydywa ogólna.

Następnie jest recydywa penitencjarna.
Ten rodzaj recydywy jest po to, aby oddzielić tych pierwszy raz osadzonych, od tych, którzy w AŚ/ZK znaleźli się po raz kolejny, jako osoby skazane.
Czyli, jeśli jakiś skazany znajdzie się w więzieniu po raz pierwszy, to odsiaduje karę w ZK lub AŚ z oddziałami dla skazanych, jako osoba pierwszy raz karana.
Jeśli natomiast jakiś osadzony, znajdzie się w jednostce penitencjarnej po raz kolejny (drugi, trzeci, piąty, dziesiąty), to będzie odbywał karę w Zakładzie Karnym dla recydywistów.
Oczywiście są też "widełki", które umożliwiają recydywiście odbywanie kary w ZK dla pierwszy raz karanych; o ile komisja penitencjarna (ew. sąd) uzna, że szczególne względy resocjalizacyjne przemawiają za skierowaniem takiego osadzonego do Zakładu Karnego dla pierwszy raz karanych.

Art.86.
§1.W zakładzie karnym dla recydywistów penitencjarnych odbywają karę dorośli skazani za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności lub zastępczą karę pozbawienia wolności oraz ukarani za wykroczenia umyślne zasadniczą lub zastępczą karą aresztu, którzy uprzednio już odbywali takie kary lub karę aresztu wojskowego za umyślne przestępstwa lub wykroczenia, chyba że szczególne względy resocjalizacyjne przemawiają za skierowaniem ich do zakładu karnego dla odbywających karę po raz pierwszy.
§2.W zakładzie karnym, o którym mowa w § 1, mogą odbywać karę skazani określeni w art. 65 Kodeksu karnego oraz w art. 37 § 1 pkt 2 i 5 Kodeksu karnego skarbowego, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy resocjalizacyjne.

No i ostatnia i chyba najważniejsza, recydywa specjalna (potocznie sądowa).
Jeśli osoba uprzednio skazana, która odbyła przynajmniej 6 msc kary pozbawienia wolności, w ciągu 5 lat po opuszczeniu  ZK (nie ważne czy to koniec kary, warunkowe zwolnienie, czy ułaskawienie) popełni podobne przestępstwo umyślne, jest recydywistą specjalnym.
Przy recydywie specjalnej sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Multirecydywa jest wtedy, kiedy sprawca uprzednio skazany w warunkach recydywy specjalnej, popełni kolejne, podobne przestępstwo w okresie 5 lat po odbyciu kary, lub części kary; przestępstwo podobne z użyciem przemocy lub groźby, przestępstwo kradzieży, zgwałcenia, przeciwko życiu lub zdrowiu, lub inne przeciwko mieniu.
Powtarzając po raz kolejny - musi być to przestępstwo umyślne.
Multirecydywiście sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Wg kodeksu recydywa i multirecydywa

Art.64.§1.Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§2.Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§3.Przewidziane w § 1 lub 2 podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni

Jeszcze odnośnie recydywy penitencjarnej.
Do Zakładu Karnego dla recydywistów penitencjarnych, mogą trafić również osoby pierwszy raz karane, które uczyniły sobie stałe źródło dochodu z popełnionego przestępstwa, działały w zorganizowanej grupie przestępczej, albo zastosowano wobec nich nadzwyczajne obostrzenie kary za przestępstwa skarbowe.
Skierowanie pierwszy raz karanego do ZK dla recydywistów może nastąpić jeżeli przemawiają za tym szczególne względy resocjalizacyjne.


"Sprawiedliwość jest to istota teoretyczna, wcielona w zbiór indywiduów zmieniających się bez ustanku, których dobre intencje i pamięć są, jak one, niezmiennie wędrowne"

- Honoré de Balzac

Offline

#4 2015-03-01 14:42:19

renia

Gość

Re: Recydywa

Recydywa penitencjarna też może starać się o wpz po 2/3 kary?

#5 2015-03-01 18:49:58

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Recydywa

Renia tak, penitencjarna po 2/3, jest o tym w wątku o wpz.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#6 2015-03-01 21:19:21

renia

Gość

Re: Recydywa

Znalazłam że po połowie...

Barbie napisał:

(...) jeśli w wyroku nie ma art 64 i 65 kk to wpz po połowie kary.

Nie wiem który raz to już piszę, ale błędne myślenie jest takie, że recydywista nie może starać się o warunkowe po połowie kary.
Może, a wszystko zależy jaki to rodzaj recydywy. Bo jeśli tylko penitencjarna, to jak najbardziej taki recydywista o wpz może pisać po połowie kary.
Recydywa sądowa po 2/3, a multirecydywa po 3/4

#7 2015-03-01 23:37:54

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Recydywa

A może i faktycznie.. zasugerowałam się tym, że odrębne zakłady są dla recydywistów penitencjarnych.. i dlatego myślałam o tych 2/3 kary.. a to musi być to samo/ podobne przestępstwo by były te 2/3 kary.. jak siedzi za coś innego niż wcześniej to po połowie.. No chyba, że ma obostrzenia w wyroku - np. stałe źr dochodu, czy działanie w zorganizowanej gr przestępczej.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#8 2016-03-20 16:13:26

Doświadczony w Puszce

Gość

Re: Recydywa

Postaram się odpowiedzieć w prostych słowach.
Osoba którą nazywacie Recydywą Penitencjarną, to nikt inny jak osoba pierwszy raz skazana za przestępstwo z danego artykułu KK. czyli, można trafiać do ZK kilka razy, ale z innych art. i wtedy ZAWSZE staje się na polowę kary. NIE MA TUTAJ ŻADNEGO ZASTOSOWANIA art. 64, bo on mówi o POWROCIE DO PRZESTĘPSTWA z DANEGO ARTYKUŁU.
Nie mieszajcie więc sobie.
Piszę to na bazie doświadczenia, z przed wielu lat. Pierwszy wyrok odsiadywałem jako gówniarz, za włamanie, potem, po ośmiu latach trafiłem za oszustwa na kilka lat. W obydwu przypadkach odbywałem karę jako pierwszy raz karany z danego artykułu. Stawałem na warunkowe po polowie kary. Karę jednak odbywałem w ZK dla recydywistów. Pozdrawiam.

#9 2016-04-12 18:24:12

oksa

Gość

Re: Recydywa

kochane... czy dobre sprawowanie pomoze skrocic wyrok? czy wokanada recydywiscie nalezy sie po 2/3 i koniec.. kurcze juz nie wiem jak mam mojemu kochanemu pomoc, ma r2 i wiem ze sie stara, obiecał tam byc wzorowy, a ja szukam rozwiazania zeby miec w domu GO jak najszybciej. ma niecale 5 lat wyroku cos wspominal ze bedzie pisal wniosek o laczenie kar, ale ja niestety nie wiem czy cos to da....

#10 2016-04-12 22:13:14

 ds1984

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2014-01-08
Posty: 109

Re: Recydywa

Oksa dobre sprawowanie na pewno nie zaszkodzi a będzie jednym z czynników, dzięki którym może dostać wpz. Większość zależy jednak od widzimisię sędziego.. Niestety taka rzeczywistość


Razem po 605 dniach!

Offline

#11 2016-04-13 03:23:09

oksa

Gość

Re: Recydywa

jestem zdesperowana.... narozrabial pare lat temu... teraz zloty czlowiek... w domu do zycia ideal. SKARB! zwariuje jak nie bedzie GO 5 lat...

#12 2016-04-13 06:33:04

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Recydywa

oksa napisał:

czy wokanada recydywiscie nalezy sie po 2/3 i koniec.....

Nic nikomu sie nie nalezy. Po 2/3 wyroku nabywa sie prawo do stsrania sie o wokande. Jesli wyrok jest w wydokosci 5 lat, to o wokande można zacząć  sie starać po odsiedzeniu 40 miesięcy.

Offline

#13 2016-04-13 22:22:02

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Recydywa

Oksa a Twój ma recydywę penitencjarną czy sądową? Tzn. siedzi kolejny raz, ale za coś innego czy za przestępstwo takie samo/podobne?


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#14 2016-04-14 09:38:59

 Paskuda

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-10-10
Posty: 639

Re: Recydywa

Tak się zastanawiam czym oprócz terminu wokandy różni się sądowa recydywa od penitencjarnej? I w przypadku której siedzi się na P albo na R?
Bo tak jeśli ktoś idzie drugi raz do więzienia ale za inne przestępstwo to jest recydywą penitencjarną i jaką ma podgrupę?
Jeśli idzie drugi raz z drugim wyrokiem z tego samego artykułu czyli powrót do przestępstwa to jaką recydywą jest i jaką ma podgrupę?
A jeśli idzie drugi raz bo mu odwiesili karę i dodatkowo ma drugi wyrok z tego samego artykułu czyi powrót do przestępstwa to jaką?


Jesteśmy razem po 715 dniach...

Offline

#15 2016-04-14 09:56:20

oksa

Gość

Re: Recydywa

za takie same/ podobne raczej.... to bylo dawno temu jak jeszcze nie bylismy razem , wiec nigdy nie wnikalam... dzwoni prawie codziennie , wiec wypytam o szczegoly . Ale wydaje mi sie, ze sądowa

#16 2016-04-14 11:17:05

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Recydywa

Paskuda napisał:

Tak się zastanawiam czym oprócz terminu wokandy różni się sądowa recydywa od penitencjarnej? I w przypadku której siedzi się na P albo na R?

Recydywa sadowa-przyklad: pierwszy wyrok w zawieszeniu, w okresie 5 lat kolejne przestepstwo z tej samej grupy brdzie sadzone w warunkach recydywy. Jesli bedzie wyrok do odsiadki, to penitencjarnie bedzie P.

Recydywa penitencjarna-przyklad: kilka rownoleglych spraw, z jednej oduedziany wyrok, wyjscie na wolnisc, po czym koniec kolejnego procesu i powrot do kryminalu. Podgrupa R, choc w aktach sadowych moze widniec, ze pierwszy raz karany ( nie liczy sie, ze juz siedzial, tylko, ze w momencie popelnianua przestępstw  nie byk wczesniej karany ).

Offline

#17 2016-04-14 12:21:32

 Paskuda

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-10-10
Posty: 639

Re: Recydywa

Coś tam załapałam ale nadal nie rozumiem jak mojemu wsadzili R no ale niech i tak będzie. W sumie to jego odsiadka nie będę wnikać


Jesteśmy razem po 715 dniach...

Offline

#18 2016-04-14 13:53:32

renia

Gość

Re: Recydywa

Paskuda widocznie wcześniej już odsiadywal jakiś wyrok.

#19 2016-04-14 20:56:25

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Recydywa

Paskuda różni się tez tym w jakim typie zakładu przebywa.. no a poza wokandą, to i przepustki automatycznie później, jak jest powrót do przestępstwa..
Grupy klasyfikacyjne wskazują tylko na to czy ktoś już był w zakładzie, czy nie - ktoś, kto trafia do zakładu po raz kolejny ma grupę R. Następnie wszystko zależy od tego za co siedzi, czy za takie samo, podobne przestępstwo - wokanda po 2/3, czy za coś zupełnie innego - wokanda po 1/2 kary.
Powrót do przestępstwa jest recydywą sądową, wokanda po 2/3 kary. Jednak u Was, jak mnie pamięć nie myli Twój oprócz tego, że powrócił do przestępstwa, to też już siedział, dostał wpz, złamał okres próby i wrócił do zk, więc jest też recydywistą penitencjarnym, bo już raz siedział.
Oksa jeśli podobne lub to samo, to faktycznie po 2/3 możecie dopiero zacząć starania o wcześniejsze zwolnienie z odbywania reszty kary.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#20 2016-04-14 21:41:46

 Paskuda

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-10-10
Posty: 639

Re: Recydywa

Jasne, że odsiadywał i miał wtedy wokandę wyszedł potem popełnił to samo przestępstwo i we wrześniu zamknęli a w październiku w trakcie obecnej odsiadki odwiesili mu tamto z wokandy.

Gosia masz fantastyczną pamięć  teraz już rozumiem różnicę choć tak się spodziewałam, że tu to podwójna recydywa


Jesteśmy razem po 715 dniach...

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ehotelsreviews Honduras