CzArNa MaMbA - 2013-02-23 15:37:26

Areszt Śledczy Warszawa Białołęka
Ul.Ciupagi 1
03-016 Warszawa-Białołęka
Tel./Fax: (22) 321-76-50 / (22) 811-15-37
E-mail: as_warszawa_bialoleka@sw.gov.pl


Na warszawskiej Białołęce z oddziałem zewnętrznym Bemowo mogą przebywać osoby skazane,które mają w toku postępowania przed sądem w innych sprawach,które karę pozbawienia wolności odbywają po raz pierwszy, recydywiści penitencjarni w warunkach zakładu półotwartego,młodociani oraz osoby tymczasowo aresztowane, skazane i ukarane deportowane z innego kraju.
Oddział Zewnętrzny Bemowo jest to jednostka typu półotwartego i otwartego,w której mogą przebywać mężczyźni po raz pierwszy odbywający karę pozbawienia wolności oraz młodociani.
Na Białołęce są cztery pawilony mieszkalne oraz pawilon szkolny,w którym działa Zasadnicza Szkoła Zawodowa,Technikum i Liceum Ogólnokształcące.
Warto wspomnieć,że Białołęka jest największym aresztem w Europie.

Wszystkie najpotrzebniejsze informacje typu:kiedy udzielane są widzenia,jak i w jakich godzinach przyjmowane są paczki,dane do przelewu na konto osadzonego i cała reszta znajduje się tu:
http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspek … bialoleka/
Sporo przydatnych informacji znajdziecie też w tym biuletynie:
http://www.bip.sw.gov.pl/Lists/Biuletyn … 6394FDD77D

A teraz garść informacji zdobytych z własnego doświadczenia :)

Na widzenia odwiedzający są turami,przeważnie są to cztery tury w ciągu dnia.Karteczki lub zgody na widzenia od prokuratora przyjmowane są od godziny 8.00 przez SW,ale już od 5-6 rano pod aresztem zbierają się ludzie i czekają w kolejce,żeby wejść na pierwszą turę.Przeważnie ktoś z odwiedzających zbiera karteczki i o 8.00 przekazuje je na bramę.Zgłoszenie na widzenie można dać do godziny 13.00.Na widzenie można wnieść czystą kartkę,pieniądze luzem i przeźroczysty długopis.Resztę rzeczy można zostawić w szafeczkach zamykanych na kluczyk,ale są one bardzo małe.Zmieści się do nich,co najwyżej mała torebka typu "listonoszka",więc lepiej nie zabierać ze sobą wielu bagaży.Przy wejściu na widzenie otrzymujemy numerek,który jest jednocześnie numerkiem stolika,przy którym musimy usiąść na sali widzeń.Generalnie cała przeprawa trwa dość długo,sprawdzają dokładnie.Skazani są przyprowadzani całą grupą i czasem czas oczekiwania na nich krótki nie jest.
Na sali widzeń znajduje się kantyna,w której można zamówić kawę,herbatę i obiad,którego nie polecam.Ni jest on zbyt smaczny.Zdecydowanie lepsze jedzenie oferuje bufet-poczekalnia,który funkcjonuje przed aresztem i tam można zawsze zamówić obiad dla osoby odwiedzanej.Ceny są wysokie,ale to chyba żadna nowość,jeśli chodzi o kantyny czy takie bufety przy aś czy zk.Zamówiony obiad na salę widzeń przynosi pani podczas widzenia.
Rzeczy zakupione w kantynie muszą zostać zjedzone podczas widzenia lub zabrane przez osobę odwiedzającą.
Dla dzieci jest kącik z zabawkami i kiedy przychodzimy na widzenie z dzieckiem przeważnie otrzymujemy stolik blisko kącika.Jeśli nie zawsze można o to poprosić i raczej nie ma problemu,żeby usiąść blisko tego miejsca.
Dla skazanych istnieje możliwość otrzymania widzenie bez dozoru w osobnym pomieszczeniu zamykanym na klucz na czas widzenia przez sw.
Takie widzenie jest formą nagrody i przysługuje za otrzymany wniosek nagrodowy lub jako ulga.Na takie widzenie nie ma zapisów i panuje zasada:"Kto pierwszy,ten lepszy".Pokoiki są dwa i jeśli podczas danej tury jest więcej chętnych niż dwóch osadzonych wówczas decyduje godzina złożenia karteczki.Ja zawsze na górze pisałam WIDZENIE BEZ DOZOROWE i zawsze można na bramie zapytać czy są już chętni na daną turę na takie widzenie.
Jeśli chodzi o paczki to można dawać jedzenie domowe typu kotlety,pieczone mięso i w sumie sporo rzeczy przechodzi.Nic więcej odnośnie paczek nie przychodzi mi do głowy.
Telefony raz w tygodniu po 10 minut plus jedna sobota i jedna niedziela w miesiącu po 5 minut.Można pisać prośby o dodatkowy telefon.
Organizowane są wyjścia tzw.kulturalno-oświatowe np.do muzeum.Takie wyjścia to już ogromny krok w stronę przepustek,które na Białołęce również można otrzymywać.
Bezpośrednio pod areszt można dojechać autobusem 152.
W razie pytań jestem do dyspozycji :)

www.zamuramizk.pun.pl ozdoby Zakładanie firm Kurs